kopytka, zrazy babci Reni, sałatka z gotowanych buraczków, kompot wiśniowo-jabłkowy
Kopytka
- 750 g ziemniaków
- 1 i 1/2 szklanki (225 g) mąki pszennej
- 1 jajko
- 1 łyżeczka soli
- mąka do oprószenia blatu
Obrane ziemniaki ugotuj do miękkości w nieosolonej wodzie, następnie odparuj, ostudź i przeciśnij przez praskę lub bardzo dokładnie utłucz.
Ostudzone ziemniaki przełóż do miski, dodaj mąkę, sól i jajko. Bardzo szybko zagnieć elastyczne, ale dość zwarte ciasto.
Na blacie oprószonym mąką z porcji ciasta uformuj wałeczki, lekko je spłaszcz i pokrój na ukos w kopytka.
Kopytka gotuj porcjami w osolonym wrzątku. Kiedy wypłyną na wierzch, od razu wyjmuj łyżką cedzakową. Świetnie smakują odsmażane na maśle lub oleju.
Zrazy babci Reni
8-10 zrazów
- 750 g mięsa wołowego bez kości, np. udziec
- 2 małe cebule
- 2 ogórki kiszone
- 1 listek laurowy
- ok. 1/2 łyżki mąki pszennej do panierki
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
Mięso oczyść, umyj, osusz i pokrój w ok. 1-cm plastry. Cienko rozbij je tłuczkiem, oprósz solą i pieprzem, następnie oprósz mąką.
Ogórki kiszone pokrój wzdłuż w ćwiartki. Na każdy plaster mięsa nałóż kawałek ogórka, zawiń mięso w rulon i zepnij wykałaczkami lub specjalnym szpikulcem.
Każdy zraz zrumień ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju, a następnie przełóż do rondla. Na patelni, na tym samym tłuszczu, przesmaż drobno pokrojoną cebulę, gdy się zrumieni, przełóż wszystko do rondla, a patelnię zalej 1 szklanką wody (250 ml), wymieszaj, żeby złapać smak, i przelej do zrazów, dodaj liść laurowy.
Rondel postaw na małym ogniu, przykryj pokrywką i duś ok. godziny, w razie potrzeby podlewając wodą i mieszając od czasu do czasu. Na koniec dopraw sos solą i pieprzem.
Rada: do środka do zrazów możesz też dodać musztardę, piórka cebuli, kawałek boczku, paprykę etc.
Sałatka z gotowanych buraczków
- 2 duże buraki
- 1 łyżka chrzanu
- sól
- pieprz
Buraki umyj, nie obieraj i ugotuj w wodzie do miękkości. Ostudź, obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Przełóż do miski, dodaj chrzan, dopraw solą i pieprzem, dokładnie wymieszaj.
Kompot wiśniowo-jabłkowy
- 4 jabłka
- 400 g wiśni
- 3 łyżki cukru
- 1 i 1/2 litra wody
Jabłka umyj, pokrój w ćwiartki i usuń gniazda nasienne.
Przełóż do garnka, dodaj wiśnie, zalej wodą, dopraw cukrem i zagotuj. Zdejmij z ognia, przykryj garnek pokrywką i ostudź.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz