Co można zrobić, aby przechować grzyby dłuższy czas? Odpowiedź jest prosta – zamrozić, ususzyć i zamarynować. O ile z tymi pierwszymi dwoma sposobami nie ma problemu, o tle nie każdy wie jak zrobić zalewę do słoików i jak w ogóle zabrać się do marynowania. Właśnie dla takich osób powstała ta porada.
- grzyby- woda
- zwykły ocet 10%
- cebula
- sól
- cukier
- ziele angielskie
- pieprz
- liść laurowy
Świeże grzyby
Do marynaty nadają się jakiekolwiek świeże grzyby. Te większe trzeba tylko pokroić na mniejsze kawałki. Należy je oczyścić i gotować przez pół godziny na wolnym ogniu, w osolonej wodzie (płaska łyżka soli na litr wody). Po obgotowaniu grzyby znacznie zmniejszą swą objętość. Odcedzamy je, wystudzamy i przekładamy do wyparzonych słoików.
Zalewa
Zalewa ma wiele odmian z różnymi dodatkami i proporcjami składników, ale my podamy przepis, który według nas jest najprostszy i najlepszy.
Wodę i ocet rozrabiamy w stosunku 3/1. Czyli np. 3 szklanki wody i szklanka octu. Da nam to w przybliżeniu litr bazy do zalewy. Na litr bazy dajemy jedną małą cebulę pokrojoną na tyle kawałków, ile jest przygotowanych słoiczków z grzybami, aby w każdym z nich znalazła się jej część dodając smaczku całości. Ponadto 3 łyżeczki cukru, 2 łyżeczki soli, około 6 ziarenek ziela angielskiego, 2 większe liście laurowe i pieprz. Niektórzy dają pieprz w ziarnach, ale ja korzystam z mielonego odmierzając ¼ łyżeczki.
Kiedy wszystkie składniki znajdą się już w jednym garnku, to stawiamy go na gazie. Gotujemy około 15 minut i później, jeszcze gorącą zalewą, zalewamy słoiczki z grzybami tak, aby całkiem zakryć grzybki. Jak już zostało wspomniane do każdego słoika można dodać kawałek cebuli z zalewy. Podobnie z zielem angielskim i liśćmi laurowymi – można je wyciągnąć z zalewy po gotowaniu, ale nic się nie stanie, jeśli wpadną do któregoś słoiczka. Po skończeniu zalewania wycieramy szmatką ranty pojemników i ich pokrywki, aż będą suche.
Pasteryzacja
Następnie zakręcamy słoiki (ale nie mocno) i wkładamy je do garnka wyścielonego np. ręcznikiem lub gazetami. Całość zalewamy wodą do wysokości pokrywki słoików i gotujemy pod przykryciem 20minut. Po tym czasie ostrożnie wyciągamy słoiki z garnka i mocno je dokręcamy. Odkładamy do góry dnem do wystygnięcia. Jeżeli pokrywki zrobią się lekko wklęsłe to będzie to znaczyło, że słoiki dobrze chwyciły i grzyby nie powinny się zepsuć. Składujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz